Ara
  • Özge ÇAVUŞ

Sonbaharda Bitki Bakımı

Yazın sıcak günlerini geride bıraktığımız bu zamanlarda doğa yeni dengesini kurmaya başladı. Doğadaki bütün canlılar kendilerini kışın zorlu koşullarında ayakta kalabilecek mekanizmalarını aktifleştiriyor.  Bitkilerimizin ilkbaharda yeniden uyanabilmesi için kışı sağlıklı geçirmeleri gerekmektedir. Bunun için ise sonbaharın ilk günlerinden itibaren gerekli hazırlıklarını yapmaları gerekir. Yapraklar sararmaya ve dökülmeye, su toprağa geri çekilmeye başlar. Bu küçülme ve bir nevi kapanma eğilimi bitkileri sonbaharın sert rüzgârlı ve sağanak yağmurlarından ve kışın kar fırtınalarından korunmasına yardımcı olur. 

Bu dönemde bitkilerinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal mikroorganizmalarla tasarlanan Green Zebra BioStick serisini güvenle kullanabilirsiniz. Kimyasal içermeyen formülü sayesinde değer verdiğiniz bitkilerinizi doğal ve organik yollarla destekleyebilirsiniz. 

Green Zebra BioStick Root Grow ile bitkilerinizin köklenme potansiyelini 2 kata kadar arttırabilir bu sayede bitkinizin suya ve çözünmüş minerallere daha kolay ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca mevsim koşulları nedeniyle hassaslaşan bitkilerinizi Green Zebra BioStick Guardian ile mantar ve küf gibi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. 

Green Zebra BioStick serisi formüle edilirken aktif mikroorganizmalar ayrı ayrı ve birlikte kullanımlarda en üst seviyede fayda sağlayacak şekilde özenle seçilmiştir. Doğaya, insana ve evdeki diğer canlı dostlarımıza zarar verici herhangi bir etken içermediğinden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra sonbaharda mevsimsel sararma ve dökülmelerin normal olabileceği unutulmamalıdır. Bitkiler güneş ışığını fotosentez yaparak enerjiye dönüştürürken klorofil pigmentinin oluşmasını sağlar. Oluşan bu klorofil pigmenti bitkiye canlı ve parlak yeşil rengini sağlar. Sonbaharda ise güneş ışığının azalması ve mevsim sıcaklıklarının düşmesiyle fotosentez seviyesi ve dolayısıyla klorofil pigmenti azalmaktadır. Azalan klorofil pigmenti yerini diğer renk veren moleküllerin daha fazla ortaya çıkmasına izin verir ve bitkilerde sarı, turuncu ve kırmızı tonlarında yeni renkler görülür.

Ayrıca bitkinin değişen hormonal dengesi nedeniyle yapraklar bu mevsimde dökülerek bitkinin tabanında bir izolasyon tabakası oluşturur ve organik gübre potansiyeli taşımaktadırlar. 

Anlatıldığı üzere doğanın mükemmel iç dengesi olduğu bakılan her detayda açıkça görülmektedir. Bu dengeyi uzun yıllar boyunca koruyabilmek ve yetiştirdiğiniz bitkilerinizin gelecek ilkbaharda daha güçlü uyanmasına yardımcı olabilmek için sizlere gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz Green Zebra BioStick serisini sunuyoruz. 

Green Zebra BioStick ürünlerini incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


#greenzebrabiostick #organiktarim #bitkibakimi #sonbahar

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör