Ara
  • Özge ÇAVUŞ

Hidroponik / Topraksız Tarım Nedir?

Hidroponik tarım; toprağa ihtiyaç duymadan bitkinin ihtiyacı olan besin elementlerini özel olarak hazırlanan besin içerikleri ile karşılanması sağlanan özel bir sistemdir. Hidroponik sistemlerde yetiştirme ortamı ve besin ortamı olarak 2 ana unsur mevcuttur. Kum, cocopeat (hindistancevizi), vermikülit veya kaya yünü yetiştirme ortamı olarak tercih edilebilir. Unutulmaması gereken ise bitkiler ihtiyaç duydukları besin elementlerine yetiştirme ortamından değil besin ortamından karşılarlar. Bu yüzden yetiştirme ortamının reçetesi özenle oluşturulmalıdır.


Topraklı tarım ile kıyaslandığında hem profesyonel hem de evde ya da ofisinizde hobi amaçlı uygulaması oldukça pratiktir. Kurulacak basit bir düzenekle sıcaklığı kontrol edilebilen herhangi kapalı bir ortamda yıl boyu bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz. Kökler besin elementlerine doğrudan ulaşabildikleri için bitkiler topraklı tarıma oranla daha hızlı büyümektedirler.


İster küçük ister daha profesyonel ve küçük hidroponik sistemlerle birçok bitkiyi kolayca yetiştirebilirsiniz. Marul, domates, salatalık gibi sebzeler yetiştirebileceğiniz gibi roka, nane, fesleğen gibi taze baharatlar ve sümbül, lale gibi soğanlı çiçekleri şık ve farklı bir şekilde büyütebilirsiniz.
Oluşturacağınız besin ortamı ne kadar zengin ve takviye içerikli olursa bitkilerinizin gelişimi, çiçek ve meyve verimi o kadar yüksek olacaktır. Bilindiği üzere bitkilerin köklerinde yaşayan ve bitkilerin gelişiminde önemli rol oynayan faydalı bakteriler mevcuttur. Topraksız tarımda oluşan bu faydalı toprak bakteri açığını Green Zebra BioStick serisi ile gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz.


Hidroponik tarımda yetiştirdiğiniz bitkilerinizin besin içeriğine eklemiş olduğunuz elementlerin bitkiler tarafından etkin bir biçimde kullanılabilmesi için faydalı bakteri popülasyonunu sağlamamız gerekir. Green Zebra BioStick serisinde özel olarak seçilen ve formüle edilen mikroorganizmalar bitkilerinizle buluşunca aktifleşerek çalışmaya başlayacaktır.


Green Zebra BioStick Root Grow hidroponik saksılarınızda kolaylıkla kullanacağınız ve bitkilerinizin çiçeklenme ve meyve verimini 2 kata kadar arttıracak doğal biyoteknolojik bir üründür.

Green Zebra BioStick Guardian ile bitkilerinizin bağışıklık sistemini destekleyebilir ve bitkilerinizi küf, mantar gibi hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Topraksız tarımın beraberinde getirdiği faydalı toprak bakterilerinin eksikliğinden dolayı hassaslaşan bitkilerinizde güvenle kullanabilirsiniz.

Green Zebra BioStick ürünlerini incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


#greenzebrabiostick #bitkibakimi #hidroponik #topraksıztarim #mikrobiyalgubre #organik

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör