Ara
  • Özge ÇAVUŞ

Bonsai Bakımı ve Bonsai Kültürü

Bonsai Japonca "bon" tepsi ve "sai" ağaç kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Yani bir nevi tepsi ağacı diyebiliriz. Öte yandan bonsai teknik olarak bir yetiştirme sanatını da anlatmaktadır. Seçilen ağaçların özel tekniklerle bodurlaştırılması ve minyatürleştirilmesi olarak açıklayabiliriz. Bonsai kelime kökeni olarak Japonca'dan günümüze ulaşsada tarihçesine bakıldığında M.Ö. 700 yıllarında Çin'de doğmuştur. Yetiştirilen bonsailer boyutlarına göre kategorize edilerek farklı isimler almaktadırlar.

Minik bir dev olan bonsainiz seçilen ağacın cinsine bağlı olarak mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Yani 4 mevsim yeşil kalabilen bonsailer olduğu gibi baharda renkli çiçekler açan daha sonra yapraklarını döken minyatür ağaçlarınız da olabilir. 

Bonsai ağaçlarının bakımında ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sulama, ışık alma süresi ve açısı, iklimlendirme ve besin elementlerinin takviyesi bonsailerinizin sağlıklı kalması için oldukça önemlidir. ♦ Bonsailerin sulamasında toprağın nemli kalmasına özen gösterilmelidir. Çok fazla sulama bitki köklerine zarar vereceği gibi az sulamak da minik güzelliklerin kurumasına sebep olacaktır. ♦ Seçilen ağaç türüne göre bitkinin ışıkla ilişki mutlaka tespit edilmelidir. Bazı türler direkt güneş ışından hoşlanmadığından odanın gün ışığı ile aydınlanan bir noktasına yerleştirilmelidir. ♦ Ayrıca genel olarak tüm türler için ortam sıcaklığının 10-15°C'nin altına düşürülmemesi tavsiye edilmektedir. ♦ Evimizin dekorasyonunda sıklıkla kullanılan bonsailerin sağlıklı şekilde uzun süre bizlerle birlikte olabilmesi için temel besin elementlerini sağlamamız gerekir. Uzun ve sabır gerektiren bir süreç sonunda görmekten hoşlandığımız formuna kavuşan bonsailerimizin sağlıkla yaşamına devam etmesi için Green Zebra Biostick serisini güvenle kullabilirsiniz.


Green Zebra BioStick kimyasal içermez, doğaya ve çevreye zarar verecek herhangi bir unsur barındırmamaktadır. Tamamen doğal ve faydalı mikroorganizmalar ile geliştirilen ve bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu besin elementlerinin takviyesini sağlamak üzere formüle edilmiş biyoteknolojik bir üründür. ♦ Green Zebra BioStick Root Grow bitkilerinizin köklerinin daha fazla gelişmesine ve bu sayede su ve besin elementlerine daha kolay ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca bitkilerinizin çiçek ve meyve verimini 2 kata kadar arttırır. ♦ Green Zebra BioStick Guardian ile bitkilerinizi küf ve mantar gibi hastalıklara karşı koruyabilir, bitkinizin güçlü bir bağışıklığa sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Green Zebra BioStick ürünlerini incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


#greenzebrabiostick #bitkibakimi #bonsai #mikrobiyalgubre #organik

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör